Wykaz punktów szczepień.
Wewnętrzne procedury bezpiecznego funkcjonowania szkoły w stanie
zagrożeni epidemicznego
Wykaz podręczników na rok szkolny 2021/22
Szanowni Państwo
W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie z programu „Dobry
Start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za
pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości
elektronicznej lub portalu Emp@tia.
Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.
Szkolny konkurs „Mam talent – droga do sukcesu”
Dużo dzieci uczęszczających do PSP nr 25 w Opolu ma uzdolnienia i talenty w wielu dziedzinach oraz zainteresowania, które systematycznie rozwijają.
Uczniowie klas IV – VIII mieli okazję wziąć udział w konkursie szkolnym i opisać swoje pasje.
Najliczniej zrobiły to dzieci z klasy czwartej. Uczniowie z klas piątej i siódmej również napisali, jakie mają uzdolnienia i w jaki sposób je rozwijają.
Ogłoszenie wyników konkursu:
I miejsce:
Miłosz S. z kl. IV
Weronika A. z kl. V
II miejsce:
Oliwia W. z kl. VII
Tymon Z. z kl. VII
III miejsce:
Milena M. z kl. IV
Julia G. z kl. IV
Jakub N. z kl. IV
Wojciech K. z kl. IV
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
100 rocznica III Powstania Śląskiego
Poniżej znajduje się link do quizu o historycznego stworzonego przez szkolne koło historyczne. Zapraszamy do udziału.
https://learningapps.org/view18169115
Z radością informujemy, że uczennica klasy ósmej, Iwona Drelich, otrzymała powołanie do Kadry Województwa Opolskiego w Sporcie Młodzieżowym i powołanie do Kadry Narodowej, uhonorowana została także listem gratulacyjnym od Marszałka Województwa Opolskiego. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie klasy ósmej zaangażowali się w ogólnopolską akcję pisania kartek dla dzieci zainicjowaną przez członków fundacji „Gdy Liczy Się Czas”. Ma ona celu wsparcie małych pacjentów szpitali onkologicznych w walce z chorobą. Dziękujemy za ogromne serce i empatię J
Miło nam poinformować o kolejnym zwycięstwie uczennicy klasy V Weroniki Antoszczyk w zawodach Pucharu Polski Juniora Młodszego w Skokach na Trampoline, który został rozegrany 6 czerwca 2021 we Wrocławiu.
Nasza szkoła bierze udział w programie "Opolskie dla podstawówek".
W ramach projektu otrzymaliśmy laptopy, dziękujemy za wsparcie!
Zawody Weroniki
Zapisy na obiady w szkole przyjmowane są pod nr telefonu 530020021
KONSTYTUCJA 3 MAJA
3 maja obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Mija już 230 lat od tak ważnego dla Polaków wydarzenia.
„... Aby więc całość państw, wolność obywatelska i porządek społeczności w równej wadze na zawsze zostały, trzy władze rząd narodu Polskiego składać powinny i z woli prawa niniejszego na zawsze składać będą…”
według słów Konstytucji 3 Maja (artykuł V)
Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz, prawa i obowiązki obywateli. Jej celem było ratowanie Rzeczypospolitej po I rozbiorze, przeprowadzonym przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.
Autorzy Konstytucji:
Stanisław August Poniatowski - Król Polski
Ignacy Potocki - przywódca opozycji
Hugo Kołłątaj zredagował tekst Konstytucji
Stanisław Małachowski - marszałek sejmu
Konstytucję uchwalono na Zamku Królewskim w Warszawie.
Od dna 04. 05. 2021 nauka w klasach I-III odbywać się będzie w systemie stacionarnym.
Dzień 04. 05. 2021 jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych (lekcje nie będą się odbywać). W tym dniu jest możliwość zorganizowania opieki świetlicowej. Chętni proszeni są o zgłoszenie dzieci w sekretariacie szkoły do piątku (30. 04. 2021r.) do godziny 14.00.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
„Ziemia nie należy do człowieka,
człowiek należy do Ziemi.
Cokolwiek przydarza się Ziemi,
przydarza się synom i córkom Ziemi.”
22 kwietnia jest obchodzony na świecie jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tych obchodów jest zwrócenie wszystkim społeczeństwom uwagi na zagrożenia, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji. W tym dniu na całym świecie są organizowane wiece, odczyty, wystawy i marsze mające na celu pokazanie niebezpieczeństw, które mogą spotkać mieszkańców Ziemi, jeśli nadal będą lekceważone prawa natury. Musimy dbać o naszą planetę i środowisko, w którym żyjemy.
Tegorocznym motywem przewodnim Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
Przywróćmy ludziom na naszej planecie czystą wodę, glebę i powietrze. Wróćmy do równowagi między człowiekiema środowiskiem naturalnym.
Narodowy Spis Powszechny
„Od dnia 1 kwietnia br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który realizowany jest co 10 lat. Spis jest obowiązkowy i wszystkie osoby zamieszkałe w kraju są zobowiązane do samodzielnego spisania się poprzez aplikację na stronie spis.gov.pl. W przypadku trudności można spisać się przez telefon dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 lub w urzędzie miasta przy wsparciu pracownika merytorycznego (bliższe informacje, w tym lokalizacja punktów samospisu na stronie https://bip.um.opole.pl/?id=46253 ). W oparciu o wyniki spisu opracowuje się plany rozwojowe i określa potrzeby zdrowotne, edukacyjne, mieszkaniowe oraz dotyczące zabezpieczenia społecznego. Są one także podstawą do określenia dotacji i subwencji oraz podziału środków unijnych. Poprzez udział w spisie mieszkańcy uzyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w ich otoczeniu."
Narodowy Spis Powszechny
Główny Urząd Statystyczny zaprasza do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 https://spis.gov.pl/
Miło nam poinformować, że nasza uczennica Natalia z klasy VI została laureatką Wojweódzkiego Konkursu Plastycznego. Gratulujemy!!
Drodzy Uczniowie i Rodzice, zapraszam na wirtualną wycieczkę - "Zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego".
Życzę przyjemnego oglądania!
https://www.youtube.com/watch?v=YR6vmMtAtag (cz. 1/2)
https://www.youtube.com/watch?v=UWCMrqUIUg0 (cz. 2/2)
REKRUTACJA 2021/22
PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ PLIKI DO POBRANIA DLA RODZICÓW KTÓRZY CHCĄ ZAPISAĆ DZIECI DO NASZEJ SZKOŁY
ZARZĄDZENIE PREZYDENTA MIASTA OPOLA
KLAUZULA INFORMACYJNA DLA RODZICÓW
OŚWIADCZENIE RODZICÓW W SPRAWIE RELIGII
OŚWIADCZENIE WOLI I ZAMIESZKANIA
OŚWIADCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ
WNIOSEK O OBIĘCIE DZIECKA NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI
Dokumenty proszę składać na portierni przy wejściu do szkoły w godz. 8.30 - 15.00.
"Wielkanocne baranki"
W ramach Kampanii Społecznej POLA NADZIEI 2021 nasi uczniowie podjęli inicjatywę wykonania ozdób wielkanocnych dla Hospicjum "Betania".
Pierwszoklasiści własnoręcznie wykonali baranki z recyklingu. Chcieliśmy obdarować pensjonariuszy wyjątkowymi prezentami, w które dzieci w pełni się zaangażowały oraz włożyły w ich wykonanie swoje serce. Otrzymaliśmy podziękowania za gest dobrego serca skierowany w stronę hospicjum.
Podziękowania
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się w akcję zbiórki darów dla Fundacji Fioletowy Pies. Obecny czas jest ciężki dla nas wszystkich. Zdając sobie z tego sprawę, tym bardziej jestem dumna z naszych uczniów za to, iż pomimo własnych trudności nie zapominają o innych i potrafią pomagać słabszym.
W dniu 19.03.2021r. wszystkie dary zostały przekazane Fundacji Fioletowy Pies. Dodatkową atrakcją, specjalnie dla uczniów, była wizyta Fiodora, psa w typie owczarka niemieckiego, który towarzyszył swojemu opiekunowi i osobiście podziękował dzieciom. Fiodor, którego przeszłość była bardzo smutna, jest dowodem na to, że warto pomagać zwierzętom! Cieszę się, że uczniowie naszej szkoły to rozumieją i mają w sobie tak wielkie pokłady empatii.
Poniżej zamieszczam przydatne linki dotyczące fundacji:
Fundacja Fioletowy Pies - Strona główna | Facebook
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, pasowanie na czytelnika odbyło się nieco wcześniej i w troszkę inny sposób. W dniu 19.03.2021r. do szkolnej braci czytelniczej dołączyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Ze względu na obowiązujące obostrzenia spotkałam się z uczniami klasy 1 w ich sali lekcyjnej. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji o pracy bibliotekarza, obowiązkach czytelnika oraz chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Po krótkiej lekcji bibliotecznej nastąpiła chwila, na którą wszyscy czekali - złożenie ślubowania i uroczyste pasowanie na czytelnika. Po rzetelnie złożonym ślubowaniu dumni pierwszoklasiści dostali drobne prezenty – imienne zakładki do książek oraz „Abecadło”. Po części oficjalnej chętni uczniowie wypożyczyli samodzielnie swoją pierwszą książkę ze szkolnej biblioteki.
Drodzy Czytelnicy – życzymy Wam, aby przesłania zawarte na odwrocie zakładek towarzyszyły Wam przez całe życie.
Miłego czytania
Drodzy Uczniowie i Rodzice! Zachęcam do zapoznania się z artykułem, w którym znajdziecie wskazówki ekspertów dotyczące efektywnego przyswajania wiedzy i organizacji pracy własnej. Życzę miłej lektury i wspaniałych efektów https://jaksieuczyc.pl/ Katarzyna Kassak
Kartki swiateczne zgłoszone na akcję: "Życzenia na święta"
Zachęcam do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.
Osoby zainteresowane wypożyczeniem książek lub lektur proszę o wiadomość poprzez e-dziennik.
W tytule maila proszę wpisać kolejno: biblioteka - nazwisko ucznia - klasa
Z zainteresowanymi Czytelnikami będę się kontaktowała poprzez e-dziennik.
Zapraszam!
Katarzyna Kassak
nauczyciel bibliotekarz
Akcja pomocy dla zwierząt fundacji Fioletowy Pies
Szkolna akcja: Życzenia swiąteczne
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa znajduje się pod adresem: https://polona.pl/ Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe
Oferta Uniwersytetu Dzieci
"Kreatywne zajęcia dla dzieci w wieku 6-16 lat prowadzone przez naukowców i ekspertów. Załóż bezpłatne konto i zapisz dziecko na Uniwersytet Dzieci!"
https://uniwersytetdzieci.pl/
Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Narodowego w Kielcach:
https://mnki.pl/pl/edukacja/oferta_online
Zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową
https://aktywneczytanie.pl/
"[…] Na tej stronie znajdziesz informacje i podpowiedzi konkretnych tytułów książek dla dzieci dobranych do wieku, sprawdzonych przez rodziców i przeskanowanych moim pedagogicznym okiem. To blog o pięknych i mądrych książkach dla dzieci.[…]" - Anna Jankowska "Aktywne czytanie"
Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej https://emocjedziecka.pl
Zachęcam do wysłuchania audiobooka Dawida Williamsa pt. "Wielka ucieczka dziadka". Poniżej znajdą Państwo link do strony internetowej. Aby wysłuchać całej opowieści należy zarejestrować się na stronie. Pierwsze 14 dni - bezpłatne.
https://audioteka.com/pl/audiobook/wielka-ucieczka-dziadka
Zachęcam do wysłuchania audiobooka Dawida Williamsa pt. "Wielka ucieczka dziadka". Poniżej znajdą Państwo link do strony internetowej. Aby wysłuchać całej opowieści należy zarejestrować się na stronie. Pierwsze 14 dni - bezpłatne.
https://audioteka.com/pl/audiobook/wielka-ucieczka-dziadka
Pozdrawiam
Kasia Kassak
Zachęcam Państwa i Państwa Dzieci do korzystania z serwisu internetowego www.wolnelektury.pl. W cyfrowej bibliotece znajdziecie Państwo ciekawe książki, wiersze, audiobooki.
Również Empik udostepnia za dormo przez 60 dni swoją bibliotekę audiobooków. Zachęcamy do skorzystania z oferty.
DZIEŃ MISIA
Pod koniec listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie mogli spróbować chleba z pysznym miodem, czyli przysmaku ulubionego dziecięcego bohatera literackiego – Kubusia Puchatka. Dzieci wspaniale się bawiły, miód smakował wszystkim, a biblioteka szkolna pękała w szwach! Do zobaczenia za rok !PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W dniu 22.05.2019r. do szkolnej braci czytelniczej dołączyli uczniowie klasy 1. Najmłodsi czytelnicy spotkali się w bibliotece szkolnej, aby dowiedzieć się na czym polega praca bibliotekarza oraz posłuchać ciekawej historii o morskiej wyprawie. Następną częścią uroczystości było złożenie ślubowania i uroczyste pasowanie na czytelnika. Dumni pierwszoklasiści dostali także drobne prezenty – imienne zakładki do książek oraz słodki upominek.Drodzy Czytelnicy – życzę Wam, aby przesłania zawarte na odwrocie zakładek towarzyszyły Wam przez całe życie.
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji obchodów Dnia Pluszowego Misia 27 i 28 listopada biblioteka szkolna zmieniła swoją funkcję! W tych dniach dzieci miały możliwość skosztować ulubionego przysmaku Kubusia Puchatka. Uczniowie z Klubu Asystentów Bibliotecznych częstowali chętnych kromkami chleba z pysznym miodem rzepakowym.
Okazało się, że w naszej szkole są same łasuchy. Wszystkim uczniom bardzo smakowało takie niecodzienne drugie śniadanie i żałowali, że akcja trwała tylko dwa dni!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 29 września 2018
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to szczególne, skierowane przede wszystkim do dzieci, święto. Pamiętając, że głośne czytanie stymuluje rozwój najmłodszych, wzbogaca ich słownictwo oraz pobudza wyobraźnię – nasza szkoła, także w tym roku, obchodziła ten szczególny dzień. Uczniowie najmłodszych klas wysłuchali bajki pt. „Trzy świnki” autorstwa Braci Grimm. Jest to opowieść znana dzieciom na całym świecie i co bardzo ważne – wartości w niej ukryte są ponadczasowe. Dzieci nie tylko z uwagą wysłuchały bajki, ale także z zaciekawieniem oglądały przepiękne, trójwymiarowe ilustracje. Po przeczytanej lekturze wszyscy uczniowie wzięli udział w rozmowie dotyczącej morału bajki. Mam nadzieję, że przez całe życie będą pamiętali o przesłaniu tej pięknej historii.
GOŚCIE Z MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W NASZEJ SZKOLE
Na przełomie kwietnia i maja, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, w naszej szkole odbyły się lekcje biblioteczne. Zajęcia prowadzone metodą warsztatową wzbudziły
w uczniach duże zainteresowanie. Pracownicy MBP w Opolu w ciekawy i przystępny sposób przekazali dzieciom wiedzę dotyczącą patriotyzmu i demokracji. Ponadto udzielili im wskazówek jak należy pielęgnować w sobie prawdziwą, obywatelską postawę. Uczniowie stali się bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny.
Serdeczne podziękowania dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Szkolni detektywi
BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA „INACZEJ”
Dzień Pluszowego Misia
KREATYWNE WARSZTATY CZYTELNICZE
Bookcrosing – uwolnij książkę!
W dniach 23.10.2017r. – 17.11.2017r. w naszej szkole odbyła się akcja pt. „Bookcrosing – uwolnij książkę”. Bookcrosing to nieodpłatne przekazywanie książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych. Nasi uczniowie z entuzjazmem podeszli do tej niekonwencjonalnej formy propagowania czytelnictwa. Książki krążyły z rąk do rąk, niektóre z nich nie leżały na bookcrosingowej półce nawet jeden dzień!
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które zechciały się włączyć w akcję i życzymy miłej lektury.
WARTO CZYTAĆ DZIECIOM !
Drodzy rodzice i opiekunowie – przeczytajcie, proszę, jak duży wpływ na rozwój Waszego dziecka ma czytelnictwo.
Poniżej list otwarty Pani Ireny Koźmińskiej – Prezesa Fundacji “ABCXXI – CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” skierowany do rodziców i opiekunów. List!!!!
ZAPROSZENIE DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
Sobotnie spotkania pt. „Sobota z mamą i tatą” to zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczących się w klasach I-III. Odbywają się w każdą sobotę o godz. 12.00 w Wypożyczalni dla Dzieci - Pokoju Bajek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Minorytów 4. Kreatywne zajęcia literacko-plastyczne to doskonały sposób, by spędzić z dzieckiem niezapomnianą przygodę w bibliotece!
Serdecznie polecam! Wstęp wolny.
Godziny otwarcia
Poniedziałek 9.35-11.40; 13.30-14.25
Wtorek 9.50-11.40
Środa 11.30-12.25
Czwartek 8.00-10.50
Piątek 11.30-12.25
Regulamin wypożyczalni
1.Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy uczniowie i nauczyciele.
2. Wypożyczalnia udostępnia swe zbiory od września do 10 czerwca oraz na czas ferii zimowych.
3. Czytelnik może wypożyczać książkę wyłącznie na swoje nazwisko.
4. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki.
5. Książki należy zwrócić w ciągu 14 dni.
6. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki to może prosić o przedłużenie terminu wypożyczenia.
7. Czytelnik zobowiązany jest dbać o wypożyczoną książkę.
8. Korzystanie z wypożyczalni jest bezpłatne.
9. W wypożyczalni należy mówić szeptem.
10. Nie można spożywać posiłków oraz napoi.
11. Każdy uczeń zobowiązany jest zaznajomić się z niniejszym regulaminem.
Regulamin czytelni
1. Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie.
2. Do czytelni należy wchodzić spokojnie, zawsze z czystymi rękami.
3. W czytelni obowiązuje cisza.
4. Uczniowie mogą korzystać w czytelni ze wszystkich zbiorów biblioteki jedynie na miejscu.
5. Nie wolno niszczyć książek i robić notatek na marginesach.
6. Kopiowanie map i rysunków jest dopuszczalne za zgodą bibliotekarza.
7. Czytelnik odpowiada osobiście za książki i czasopisma z których korzysta.